MjUNI 2019 jaro

7.11.2019 11:00 Publikoval

Katedra biologie připravila pro účastníky MjUNI zajímavý program ve třech laboratořích:

1.Praktické úlohy o pohybech rostlin:

Nesahej na mě, to se mi nelíbí! Zajímá tě, jak rychle rostlina pije? Může rostlina usnout? Jak a pomocí čeho rostliny cestují? Přijď si vyzkoušet praktické úlohy o pohybech rostlin a uvidíš to na vlastní oči. Pak si ještě půjdeš vyzkoušet, jak se pohyby rostlin zkoumají v laboratoři.

2. Pohyby rostlin v laboratoři:

Mohou rozinky a hrášek měnit svůj tvar? Když krájíme cibuli, pláčeme, ale umí to i cibule? Může se rostlinná buňka hýbat? Dá se to nějak pozorovat? Pokud tě zajímají odpovědi na tyto otázky, přijď do laboratoře zkoumat pohyby rostlin. Pak si ještě vyzkoušíš, jak se hýbou semena, plody i celé rostliny.

3. Lidské smysly – díky nim vidíme, slyšíme, dotýkáme se světa:

Prostřednictvím až  šesti set čidel na jeden cm2 kůže  cítíme i úder muších křídel. V celém těle máme  miliony receptorů. Smysly pracují rychleji, než dokážeme myslet, varují nás před nebezpečím a tím nám dokážou ve vypjatých situacích  zachránit život. Malé děti nerady jedí zeleninu, protože je nahořklá, tak jako většina jedovatých rostlin. Chuť nás tak chrání před otravou. Čich nám nedovolí pozřít rozkládající se maso plné smrtících bakterií, protože pach kadaverinu je člověkem vnímán jako nejvíce nesnesitelný ze všech, na rozdíl od hyeny, která jej přímo miluje. Přijďte se o smyslech dozvědět více a vyzkoušet si sami na sobě, jak fungují. Otestujeme si zrak, sluch, čich, chuť i hmat.

Zařazeno v:

Tento příspěvek napsal Martina Jančová