Noc s Andersenem 2019 v Ústřední knihovně PdF MU

1.4.2019 9:24 Publikoval

Co se dělo v pátek večer za zavřenými dveřmi? V Ústřední knihovně Pedagogické fakulty MU se  konala úplně poprvé Noc s Andersenem, do přípravy se zapojili téměř všichni zaměstnanci, samotné akce se zúčastnilo 7 kmenových zaměstnanců a 4 studenti PdF, kteří v knihovně vypomáhají v rámci stipendijního programu. Na akci dorazilo celkem 15 dětí ve věku 7–11 let.

Vše vypuklo v 18 hodin, kdy Sněhová královna vzala děti na prohlídku naší knihovny.Potom se děti navzájem představily, od Princezny na hrášku se dozvěděly zajímavosti o svých křestních jménech a s Pastýřkou a Kominíčkem si zahrály pár rychlých her na prolomení ledů. Následně se děti rozdělily do tří skupin po pěti a vyzkoušeli si svou mrštnost a obratnost na překážkových drahách mezi knihovními regály. Po úspěšném zdolání dráhy získaly úryvek pohádky pro další aktivitu.
Děti se pohodlně usadily do kruhu a Pohádková babička jim povyprávěla svoji nejoblíbenější pohádku – Vánoční stromeček. Na oplátku děti babičce přečetly své úryvky a vznikla z toho pohádka O ošklivém káčátku. Potom už přišel čas na večeři – děti si pochutnaly na toastech, bagetkách s domácími pomazánkami, muffinech a dalších dobrotách, které pro ně knihovnice napekly.

Následně děti po skupinkách navštívily tři různá stanoviště: na prvním stanovišti prověřily svůj hmat – vyzkoušely si číst úryvky v Braillově písmu a zahrály si hmatové pexeso; na druhém stanovišti si vyrobily roztomilou zvířecí záložku a na třetím si do hliněné destičky vyryli zprávu runami a Malá mořská víla jim u toho pověděla pár zajímavostí o vzniku písma.
Po občerstvovací pauze se děti s tajemnou princeznou odebraly do temného oddělení beletrie (v naší  knihovně je v suterénu), kde se jim společně podařilo vyvolat ducha samotného H. CH. Andersena. Ten jim povyprávěl o svém životě a na závěr předal tři svitky (každé skupině jeden), čímž započalo pátrání po pokladu. Každá skupinka musela vyřešit několik zapeklitých hádanek a hlavolamů, které je nakonec dovedly truhličce plné (čokoládových) zlaťáků. Na památku děti dostaly pamětní listy, knížky z Albatrosu a další drobnosti.

Všichni účastnícic Noci s Andersenem u nás byli nadšení a už se těší na příští ročník 🙂

Níže si můžete prohlédnout galerii, za krásné fotky děkujeme Mgr. Petře Hromádkové.

Zařazeno v:

Tento příspěvek napsal Lenka Ondráčková