49 | Reportáž 10.—16. 5. 2010

V uplynulém týdnu došlo k naplánovanému mítinku s panem ředitelem Ministerstva školství a kultury provincie Bié, panem Gongou. První setkání se odehrálo ve středu, kdy český tým panu řediteli prezentoval veškeré své aktivity, konkrétně pak průběh stavby Centra, sylaby a organizaci výuky obou kurzů, jak Animátora, tak Pedagoga volného času, diskutovalo se o finanční výpomoci při stavbě Jang na místech, kde pracují animátoři v terénech, dále o možném budoucím placení animátorů, v neposlední řadě o eventualitě protlačení akreditace kurzů na centrálním Ministerstvu školství a kultury v Luandě. Druhé setkání proběhlo ve čtvrtek, pan ředitel se přijel podívat na Centrum, posléze do třídy, kde probíhá vyučování kurzů, dále pak pokračoval společně s českým týmem po lokalitách, na kterých pracují animátoři. Před svým odchodem českému týmu přislíbil užší spolupráci se Sociálně-pedagogickým centrem ze strany ministerstva školství, taktéž pak projednání požadavků ze strany českého týmu se svými kolegy z úřadu.

Úterní setkání animátorů se neslo v duchu příprav na Den dětí, který je i v Angole zasvěcen svátku dětí. Animátoři navrhovali a diskutovali nad organizací a provedení tohoto dne, rozdělili si aktivity a místa, na kterých budou pracovat. Bylo též dohodnuto, že každý z pracujících animátorů si k sobě vezme dva až tři studenty z právě probíhajícího kurzu Animátora a to v rámci jejich praktických hodin, aby sami viděli a mohli se zapojit do aktivit, které budou zanedlouho jejich „denním chlebem“. Kurz animátora jinak probíhá dle plánu a za překvapivě velké účasti studentů.

Stavba Centra pokračuje, byla dokončena elektrifikace stavby, byla vytyčena další část oplocení, svářeč a jeho pracovníci doinstalovali dveře do největšího sálu, další svářeč dokončuje pětici okenic. Vyvstaly však některé problémy s hlídači a pracovníky na samotné stavbě. Kromě pití alkoholu v pracovní době a následný nedůsledný pracovní přístup ze strany hlídačů se objevilo nařčení z čarodějnictví, kterého se na nich měl dopustit stavební mistr. Po půldruhé hodiny trvající konverzaci a konfrontaci jedné strany proti druhé se český tým nedobral uspokojivého výsledku, co se vlastně stalo. Bylo alespoň dosáhnuto toho, že jedna strana druhé přislíbila opětovné zlepšení vzájemných vztahů. Teprve budoucnost ukáže, nakolik to byla či nebyla planá slova.