Jana Lošťáková

REFLEXE Z PROJEKTU »RODINA OD VEDLE«

Rodina od vedle je unikátní projekt, jehož cílem je usnadnit integraci cizinců dlouhodobě žijících v České republice prostřednictvím přímého kontaktu s českými rodinami. Myšlenkou projektu rodina od vedle je, že se ve stejný den, stejnou hodinu po celé republice sejdou ke společnému obědu rodiny cizinců žijících v ČR a české rodiny. Hlavním cílem je navázání osobních setkání, při kterých se nejlépe překonávají zažité stereotypy a bariéry. Vzhledem k velkému zájmu se tento projekt rozšířil o multikulturní večery.

Také jsem měla skvělou příležitost se takové akce zúčastnit. Konala se v Přerově v klubu Teplo. Byla nám představena čtyřčlenná rodina z Kazachstánu, která bydlí v paneláku ve dvoupokojovém bytě. Určitě měli k takovémuto rozhodnutí co se týče změny bydliště patřičné důvody. V zápětí jsme se dozvěděli, že hlavním důvodem proč odcestovali z Kazachstánu není politika ale, lepší životní podmínky co se týče bydlení, práce. Je to smutné, za jakých podmínek dnes žijí lidé ve 20. století. Velice mě zaujal přístup rodiny, která má zájem se naučit česky. Dělají proto maximum, navštěvují kurzy češtiny, snaží se číst knihy i když čeština s ruštinou jsou si podobné. Nejvíce ze všeho jim dělá radost devítiletá dcera, která navštěvuje základní školu Velká Dlážka, tato škola je zaměřená na plavání, což plavání uvedla má nejraději. Do školy chodí velice ráda, našla si tam spoustu kamarádek, které jí pomáhají s učivem. Podle mého názoru je to šikovná dívka, dokázala se přizpůsobit našim poměrům.

Asi nejhůře ze všech se zatím aklimatizoval na nové prostředí její otec, který má problém s dorozumíváním. Uvedl totiž, že je to pro něj těžké se naučit česky a také se mu stýská po domově. Dále se potýkají s problémem nezaměstnanosti, ta je na okrese Přerov dosti velká. Najít práci, je velkým přáním této rodiny. Přála bych této rodině, aby se jim podařilo v co nejkratší době najít práci.

Během večera nám bylo představeno národní jídlo této země. Jmenuje se Bešbarmak, což znamená ,,pět prstů“, protože se očekává, že ho budete jíst rukama. Podává se například i při významných společenských událostech jako je svatební hostina. Pak je spousta jídel, která nejsou vyhrazena pro slavnostní dny jako je například Kumys, kvašené kobylí mléko. Prý chutná jako šumivý jogurt s hodně prošlým datem výroby.
Navštěvují kurzy češtiny, snaží se číst knihy.