52 | Reportáž 31. 5. — 13. 6. 2010

Ve dnech 31. května až 13. června se v Kuitu uskutečnila návštěva Lenky Gulové – vedoucí projektu Sociálně-pedagogického centra. Mezi nejdůležitější úkoly patřila schůzka s představiteli místní vlády Bié (taktéž za účasti představitelů z provinčního ministerstva školství), během které se měly probrat eventuelní strategie do následujících let fungování projektu. Za pomoci českého týmu se nejprve připravil program a návrh smlouvy pro provinční ministerstvo školství, s kterým proběhla sólo schůzka 3. června. Při ní byly, po úvodních ceremoniích, představeny vize české strany o budoucí podobě projektu, a to prodloužení projektu i do následujícího roku 2011, pokračování spolupráce s řádem bratrů Marištů, s nimiž proběhla sólo schůzka ještě tentýž den. Po víkendu se představitelé ministerstva školství setkali s českým týmem opět, tentokráte na jeho vlastní půdě. Na tomto mítinku byly v návrhu smluv doladěny některé nejasnosti a nepřesnosti. S takto opravenou verzí smlouvy obě strany zamířili ve středu 9. června za paní vice-gubernátorkou provincie Bié. Na jednání, jež trvalo zhruba hodinu, paní vice-gubernátorka přislíbila projednání smluv na jedné z následujících schůzek vládní administrace a taktéž vyjádřila svoji náklonnost jak k projektu dosavadnímu, tak k návrhu pokračování projektu v dalším roce.

Téhož dne proběhl ještě mítink s panem guvernérem, jemuž byl projekt představen od základů. Také on vyjádřil k činnosti a náplni projektu své sympatie a jeho pokračování posvětil svým ústním souhlasem. Na ten písemný si bude česká strana ještě pár týdnů počkat. Ve smlouvách Masarykova univerzita přislíbila: platit do konce roku 2010 animátory; pozvat reprezentanty provinční vlády Bié, provinčního ministra školství pana Gongu, bratry Marišty a pana Cornélia Mancunda z ministra školství republiky Angoly na oficiální návštěvu České republiky, jihomoravského kraje, Masarykovy univerzity a to v červnu nebo v září 2011; v lednu 2011 dodat deset pedagogů volného času místnímu úřadu školství; vyškolit dvacet animátorů pro práci s dětmi v terénu; zajistit české pedagogy, kteří budou vzdělávat místní pedagogy. Provinční ministerstvo školství se zavázalo k následujícímu: platit českému týmu ubytování v roce 2011; platit materiály animátorům a pedagogům volného času; vystavit deset jang do konce roku 2010; platit mzdu pedagogům a animátorům Sociálně-pedagogického centra; zaplatit letenku angolským pedagogům volného času, kteří budou přes stipendium studovat v ČR na Masarykově univerzitě; dohlížet na fungování projektu za dobu nepřítomnosti českého týmu.

Česká strana se taktéž dvakrát setkala s bratry Marišty. Po prohlídce stavby Sociálně-pedagogického centra následovalo představení vize pokračování projektu v tomto a následujícím roce. Strana bratrů Marištů odsouhlasila veškeré návrhy strany české.
Proběhlo také setkání se zástupci Člověka v tísni, a to přímo na půdě Sociálně-pedagogického centra. Během tohoto krátkého setkání se stačily probrat a odpustit křivdy a nedostatky z let stavby Centra.

Další dva mítinky se uskutečnily na půdě představitelů katolické církve. První z nich v Kuembě, okresním městě vzdáleném cca 170km od Kuita. S otcem Serafínem se diskutovalo o možnosti pomoci se stavbou, respektive obnovy sirotčince, jehož součástí by byla také škola a refektář. Druhý mítink proběhl v Kuitu a to se samotným biskupem provincie Bié. S ním, jakožto nejvyšším představeným katolické církve provincie Bié, se probírala dopodrobna výše popsaná záležitost ohledně rekonstrukce sirotčince v Kuembě. Oba kněží vyjádřili nadšení z takového nápadu a přislíbili budoucí spolupráci.
V plánu bylo taktéž setkání se zástupci Sociální asistence a sirotčince města Kuita, avšak kvůli jejich časové vytíženosti se toto setkání bohužel neuskutečnilo.

V úterý 1. června se však uskutečnila oslava ku příležitosti mezinárodního dne dětí. Stávající animátoři spolu se studenty kurzu animátora vytvořili pět skupin zhruba po pěti členech a každá tato skupina vyrazila do předem určených lokací města Kuita. V každé takové lokaci se sešlo od jedné do dvou stovek dětí, které se bavily různými aktivitami od míčových her, po nespočet tanečních kreací, divadelních vystoupení, zpěvů, proběhla také přehlídka Miss Criança Kuito a mnoho dalších. Český tým navštívil všech pět lokací a každé věnoval minimálně hodinu času. Do některých z her se také aktivně zapojil.
Přítomnost dokumentaristy Michala Marušky český tým využil při hodinách kurzu animátora, vystudovaný výtvarný umělec studentům předvedl některé triky, nevšední výtvarné techniky a moderní možnosti využití fotografie s pomocí počítače. Vedoucí projektu Lenka Gulová pro změnu ukázala roztodivné techniky při výrobě náušnic a řetízků.

V sobotu 12. června celý český tým odletěl z Kuita do Luandy, kde se následujícího dne setkal na neformální schůzce s reprezentantem celostátního ministerstva školství panem Cornéliem Mancundem, s kterým se taktéž probíraly projektové záležitosti, zejména se diskutovalo o procesu možnosti získání pracovních víz pro české pedagogy.

Veškeré dění bylo dokumentováno hbitým zrakem filmaře Michala Marušky, který za 15 dnů natočil 15 hodin materiálu. Z nich po sestříhání vznikne 15 minutový dokument o Sociálně-pedagogickém centru v Kuitu.