62 | Reportáž 8.—14. 11. 2010

Studenti kurzu Animátora volného času měli celý týden praxi na nejrůznějších místech – v jeslích, v domově důchodců, v leprosáriu apod. Na konci týdne se sdíleli o svých zkušenostech – vesměs byli nadšení, oblíbili si spoustu dětí, práce je zaujala, vedení jim nabídlo další spolupráci. Mnozí si stěžovali na nedostatek materiálů k práci s dětmi a na málo pozornosti vychovatelek k dětem. Kromě této aktivity začali odevzdávat závěrečné práce, které měli za úkol vypracovat ve skupinách. Často chyběla praktická část nebo bylo několik stran zkopírovaných z internetu, z toho důvodu byly všechny práce vráceny k přepracování. S ředitelem edukace Gongou se projednávala možnost vytvoření Oddělení sociální pedagogiky, souhlasil se zřízením kanceláře, učebny na semináře a částečného skladu na materiály. Předal se mu návrh spolupráce Oddělení sociální pedagogiky s Provinčním ředitelstvím vzdělání, vědy a technologie, který obsahuje náplň práce Oddělení sociální pedagogiky:

• vyhledat místo pro sociální pedagogiku v reformě školství
  • příprava programů pro učitele škol, kteří budou zavádět sociální pedagogiku do reformy školství
  • příprava a uskutečňování kurzů, seminářů a přednášek pro učitele škol v Bié
  • příprava studijních materiálů a informatizovaných materiálů (skript, návěstí, letáků atd.)
  • spolupracovat a připravovat „SOCIÁLNÍ SÍŤ“ s ostatními veřejnými institucemi a nevládními organizacemi (INAC, MINARSE, Úřad podpory žen, UNICEF, policie, církve, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zdravotnictví, atd.)
  • pracovat v terénu se všemi typy dětí
  • pracovat v devíti již vytvořených jangách (financ. Provinčním ředitelstvím vzdělání, vědy a technologie Bié)
  • příprava a uskutečňování preventivních programů (proti drogám, alkoholismu, krimitalitě, domácímu násilí, dětskému násilí, útěku ze školy, negativním vztahům v rodině, AIDS, DTS, atd.)
  • dohlížet na práci Sociálně-pedagogického centra.

S Dr. Basíliem z edukace se řešila akreditace kurzu – podle něj by to neměl být problém. Sešli jsme se se zaměstnanci z edukace, kteří mají pracovat v Oddělení sociální pedagogiky a v terénu. P. Melgaço z edukace – Oddělení lidských práv – slíbil seznam lidí, kteří budou ve zmíněném oddělení pracovat. S otcem Arturem z katolické církve připravujeme konferenci na téma Sociální síť v Bié. Cílem je vytvořit mezi místními institucemi a organizacemi sociální síť, která by zajišťovala prevenci, pomáhala by řešit sociální problémy a byla by zaměřena na děti. Bratr Fachi k tomuto účelu propůjčí místnost u Maryštů. Vládním i nevládním organizacím byly rozdány pozvánky, většina oslovených reagovala velmi pozitivně a přislíbila účast. Byla dokončena stavba janga u letiště a domlouvala se stavba na dalších místech. Prohlédli jsme si stávající janga – už je 6 konstrukcí, které jsou v pořádku, ale pokrytí střechy je na většině míst nekvalitně udělané, zničené dětma, na dvou místech střecha zatím drží, ale neví se, jak dlouho to potrvá. Zařizujeme víza pro delegaci z MUNI, domlouváme schůzky, pokračují ranní aktivity pro animátory a výuka češtiny. Ve čtvrtek celá Angola slavila výročí nezávislosti, prezident připojil ke státnímu svátku i pátek.