64 | Reportáž prosinec 2010

V letošním roce se završil tříletý rozvojový projekt Sociálně pedagogického centra v Angole, v provincii Bié, v Kuitu. Projekt je zaměřen na zkvalitňování života místní populace prostřednictvím aktivizačních činností z oblasti sociální pedagogiky. Podařilo se zde připravit a vzdělat více než dvacet kvalitních angolských pedagogů volného času a animátorů pro sociálně pedagogické aktivity v terénu. Současně tým realizátorů vybudoval v městě Kuito budovu Sociálně pedagogického centra s konkrétním programem zaměřeným na aktivizaci místních dětí a mládeže.

Angolští animátoři pracují rovněž v terénu, zejména v příměstských částech města Kuito, kde jsou vybudovány mobilní přístřešky (tzv. janga), kam za nimi dochází tři tisíce a více dětí měsíčně. Na projektu se vedle Masarykovy univerzity podílí Provinční ředitelství školství, kultury a vědy v Kuitu, které poskytuje zázemí pro práci animátorů v terénu (Kabinet sociální pedagogiky v Kuitu) a pro příští rok ubytování dalších českých pedagogů, kteří zde budou pokračovat v pedagogické a výzkumné činnosti ve prospěch zkvalitňování života sociálně znevýhodněných skupin obyvatelstva.