67 | Reportáž 4.—17. 4. 2011

4. dubna uplynulo 9 let od skončení občanské války, celá Angola slavila den míru a národního smíření.

Dostala se k nám informace o projektu „Create 4 Africa“, který chce skrz informační technologie pomáhat řešit nejrůznější problémy v 5 afrických zemích, také v Angole. Hledá nejlépe lidi, kteří mají vystudovanou informatiku, nebo tomuto oboru dobře rozumí, mluví plynule anglicky nebo španělsky, znají dobře kulturní a ekonomickou situaci své země a byli by ochotni strávit 9 měsíců ve Španělsku, aby prošli tréninkem, na základě kterého by uskutečnili v zemi svého původu svůj projekt. Protože se nám v Kuitu nikoho takového najít nepodařilo, předali jsme tuto nabídku fakultám informatiky v Huambu a v Uíge.

S vedením edukace jsme opět řešili otázku placení nájmu, ředitel si nejprve vyžádal dopis s představením práce Masarykovy univerzity v Bié a s výdaji, které jsou s naším pobytem tady spojené. V současné době čekáme na jeho další vyjádření.

Pracovníci edukace se byli několikrát podívat na práci kabinetu sociální pedagogiky a taky na janga, jejichž stavbu v loňském roce edukace financovala. Většina z nich je poničená.

Kvůli stále nevyřešené otázce placení nájmu trvá až do konce dubna zkrácená pracovní doba, od května se už bude znova pracovat naplno. Animátoři dál pracují v terénu, nacvičují program na venkovní akci, která se má konat 2. května. Ředitel školy v Paraísu si stěžoval, že Belo a Duss skoro vůbec nepracují, proto byla tato dvojice rozdělena, každý z nich teď pracuje v jiné čtvrti a s jiným animátorem.

V kabinetě jako takovém pokračují hodiny umění se sestrou Sandrou, pár animátorů se učí hrát na kytaru s Faustinem. Sešli jsme se se sestrou Sandrou a s Oswaldem, abychom naplánovali program na druhou polovinu dubna a na květen, vybrali jsme taky 2 zástupce, kteří postupně převezmou úkoly Iris, rozhodla se, že se už k osmihodinové pracovní době nevrátí a bude pracovat jen dopoledne. Zatím jsme vybrali Miné na dopoledne, Oswalda pro odpoledne, oba už patří pod edukaci. Od 15. dubna si všichni vedeme denní výkazy práce po hodinách, Iris, Oswaldo a sestra Sandra vypracovali hodnocení všech animátorů.

Řešíme formality spojené s příjezdem delegace z MU, domlouváme schůzky a dopravu, zařizujeme zvací dopisy, atd. Práce se brzdí častým výpadkem elektřiny.