69 | Reportáž 2.—15. 5. 2011

Začátek tohoto období s námi strávilo vedení projektu z Masarykovy univerzity. Řešili jsme další postup.Svátek práce připadl na neděli. V takových případech se tady v Angole státní svátky automaticky přesunují na pondělí. Animátoři uspořádali venkovní akci pro děti ve čtvrti Cantíflas. Sestra Sandra, která vedla hodiny umění s animátory, ve stáncích prodávala výrobky animátorů – tašky z uzávěrů od nápojů v plechovkách, pásky, ozdoby, atd. Část výtěžku šla na práci kabinetu. Aktivity s dětmi nebyly moc dobře zorganizované, jen pár animátorů tam vyvíjelo opravdovou snahu.

Večer nás navštívil Elioth. Učí v současné době v místě vzdáleném asi 40 km od Kuita. Letos končí střední školu a chtěl by se dostat na vysokou školu buď v Luandě nebo v Kuitu. Má zájem o pedagogiku nebo ekonomii.

Druhý den proběhla schůzka se všemi animátory. Znovu jsme se bavili o významu této práce v Angole, o překážkách v jednotlivých čtvrtích a možném řešení, dalších plánech, ale taky o tom, aby si animátoři rozmysleli, jestli v této práci vidí smysl a chtějí v ní nadále pokračovat, a to jak zaměstnanci Masarykovy univerzity, tak kolegové z edukace. Na druhou část schůzky zůstali už jen naši zaměstnanci, znovu jsme vysvětlili, že pracovní doba byla částečně zkrácena kvůli nedodržení dohody o placení nájmu ze strany edukace a řešili jsme ostatní otázky spojené s jejich prací. Po skončení jsme tady zůstali s animátorem Dussem, se kterým byly už delší dobu problémy, dostal několik příležitostí, ale jeho přístup se nelepšil, proto byl propuštěn. Animátory, o které jsme z různých důvodů přišli, se budeme snažit nahradit úspěšnými absolventy kurzu, který se v brzké době chystáme otevřít.

Odpoledne se za námi zastavil Dr. Gonga, bývalý ředitel edukace. Učí v současné době jazyky na střední obchodní škole v Kuitu, ale vypadá to, že v brzké době nastoupí na sociální odbor místní gubernie. Slíbil promluvit o současné situaci jak se současným ředitelem edukace, tak s vice-guvernérem. Řekli jsme mu, že máme nabídku jít dělat podobnou práci i do provincie Benguela, myslí si ale, že opravdová potřeba je tady v Kuitu, kde je jí málo, v Benguele už něco podobného funguje. Pokud to bude možné, zúčastní se podzimní konference o vzdělání v zemích třetího světa v Brně.

Vypracováváme podrobný program práce v terénu, aby byl prostor na různé druhy aktivit. Protože máme nedostatek pracovníků pro odpoledne, rozhodli jsme se poslat Lucase do terénu, supervizi budeme řešit sami. Lucas má hodně zkušeností v práci s dětmi v církvi. Vrátila se nám Emília, v Huíle nakonec studovat nebude, znova pracuje osm hodin denně.

Zastavil se tady taky Edilson, pokračovali jsme v rozhovoru, který se přepisuje a překládá. Mluvil o výhodách kurzu (pomohlo mu to v současné výuce v Andulo, na rozdíl od jiných učitelů se nebál žáků, získal nové přátele, s látkou byl spokojený), i o tom, co by se dalo zlepšit (hlavně certifikáty, aby je uznala angolská strana, i zpětně studentům, kteří už kurzem prošli, praxi by studenti měli dělat hlavně ve školkách). Plánuje odučit školní rok v Andulo, potom by chtěl studovat fyziku nebo ekonomii v Kuitu, Luandě nebo v Huíle.

2 skupiny podzimního kurzu loňského roku odevzdaly své závěrečné práce. Jedna měla teoretickou část komplet zkopírovanou z internetu, druhá v ní už popisovala situaci v Bié. Spojili jsme se s Ernestem z MINARSE. Jak se vrátí z Luandy, uzavře se loňský kurz a doporučí některé své kolegy pro Kurz pedagoga volného času, který začne 19. května.

V neděli večer jsme se u večeře rozloučili se sestrou Sandrou, která bude pár měsíců cestovat po Angole a v srpnu se vrátí do Brazílie. Zpátky do Kuita už se nedostane.