77 | Reportáž 8.—21. 8. 2011

Guvernér provincie Bié odpověděl na pozvání angolské delegace do České republiky Masarykovou univerzitou. Z finančních důvodů je nutné posunout cestu na rok 2012. S ředitelem edukace jsme domluveni, že Masarykova univerzita pošle nový dopis s návrhem dat v příštím roce. Řešíme platbu nájmu, peníze na účet majitelky domu nedorazily, i když byl slíbený termín 15.8. Velvyslanectví České republiky v JAR nám vyšlo vstříc a dokumenty na vízum Iris Monteiro do ČR bude možné poslat DHL-kem, není nutné, aby Iris jela do Pretorie osobně, jak to vyžadovali před pár měsíci. Kromě dokumentů z Masarykovy univerzity je nutné nechat výpis z trestního rejstříku legalizovat, proto jednáme taky s angolským Ministerstvem zahraničních věcí.

Do těsné blízkosti janga v Cambulucuto se přistěhoval okultista, kvůli kterému rodiče ze strachu začali dětem zakazovat do janga chodit. Protože kromě tohoto problému se jango v Cambulucuto neustále potýká s odpadky, rozhodli jsme se změnit místo pracoviště. O spolupráci projevil zjem správce parčíku pro děti, hned vedle tržnice v Chissindo. Kolegyně Luísa má k dispozici osobní automobil, ještě budeme řešit částku, kterou by bylo nutné přispět na benzín, budeme jednat taky se správcem. Podle toho se uvidí, jestli je práce v Chissindo reálná. Luísa má v současné době vážné zdravotní problémy, v Chissindo se proto zatím nepracuje, animátoři z Cambulucuta posílili práci v jangách na ostatních místech, hlavně v Horto, kde odpoledne býval Hermenegildo sám, dětí je tam vždycky dost. Přemýšlíme taky nad jinými místy, kde by animátorky z Cambulucuta mohly pracovat, Eugénia slíbila oslovit církev v Seminário. Kolegyně Amália z edukace byla přeřazena na gymnázium 4 de Abril, kde bude učit biologii. Na angličtinu chodí studenti, kteří prošli testem, k nim se přidali 3 noví zájemci, kteří test taky udělali, jsou pokročilí, o angličtinu mají zájem. Ve druhém týdnu angličtina ani čeština z důvodu nemoci neprobíhala. O kurzy pedagoga a animátora volného času projevují zájem známí a příbuzní animátorů,  a taky církev. Kromě nich jsme se rozhodli oslovit taky MINARS, skauty a organizaci podobného zaměření jako skauti, která funguje pod adventistickou církví. Nahráváme další rozhovory a pracujeme na přípravě publikace o projektu v Angole.