79 | Reportáž 5.—18. 9. 2011

Otevřely se kurzy pedagoga a animátora volného času, pedagog probíhá dopoledne, animátor odpoledne. Obě skupiny se postupně rozrůstají, současní studenti přivádějí své kamarády. Ranní skupinu navštěvují 2studenti, kteří už patří pod edukaci a učí na základní a střední škole, v odpolední skupině máme 1 studentku, která vloni dokončila střední pedagogickou školu, na vysokou školu se nedostala, ale chce to zkusit znova, hlásí se taky na edukaci. Už má zkušenosti s prací s dětmi. Chodí tam i vedoucí mládeže evangelické církve I.E.C.A., hodně studentů táhne práce s drogově závislými, s prostitutkami, atd. Spousta z nich se jeví schopná, dělá na závěrečné práci, zajímá se.

Znovu jsme se spojili s luandskou skupinou Divadla utlačovaných, mají zájem do Kuita přijet. Řešíme s divadelním spolkem Marištů jejich pobyt. Sešli jsme se se zástupcem ředitele semináře. Souhlasí s návratem animátorů na jejich pozemek, ještě se čeká na povolení ředitele. Jsme ve spojení s účtárnou ředitelství edukace, nájem doposud zaplacený nebyl, podle vedoucího čekají na zbývající částku od vlády.

Z České republiky dorazil kontejner s věcmi, které zájemci věnovali na práci v Bié. V hlavní místnosti našeho domu ty krabice vytvořily atmosféru Vánoc. Anička a Martin, studenti z MU, všechno důkladně roztřídili a vzkazují: „Děkujeme všem, kteří něčím přispěli do sbírky pro Angolu. Při vybalování jsme z toho měli obrovskou radost, radovat se z toho budou ještě animátoři a v neposlední řadě děti.“

A jak pokračuje jejich pobyt tady v Kuitu?

Probíhá výroba různých hraček z materiálu, který tu běžně mají kdispozici: panenky (z kartonu, papíru a vlny), rybičky z PET lahví a různé skládačky z papíru. Učíme animátory nové hry a otevíráme jím tím nové možnosti vyžití s dětmi.

Nabídli jsme jim také možnost tréninku boxu a smíšených bojových umění, účastní se ho Lucas Sambímbia a Elioth Dinis. Tréninky jsou z důvodu nedostatku prostoru vedeny v provizorních podmínkách, ale nadšení trénujících překonává všechny obtíže. Mimo zocelení těla i ducha můžou účastníci využít poznatky z tréninků k tělesné přípravě dětí.