80 | Reportáž 19. 9. — 2. 10. 2011

Na schůzce s provinčním ředitelem školství jsme probírali cestu angolské delegace do České republiky. Protože příští rok už bude Iris Monteiro v Brně, navrhl místo ní Dr. Basílio Caetano provinčního ředitele plánování, přes kterého se řeší všechny projekty v provincii Bié, z různých sektorů, školství, zemědělství, atd.Čeká se na nové oficiální pozvání z Masarykovy univerzity, na základě kterého se vybere konkrétní období, ve kterém skupina do ČR dorazí. Ředitel dostal dokumenty k vystavení nového zvacího dopisu, nutného k prodloužení pracovního víza v příštím roce.

O pár dní později jsme s ním nahráli rozhovor, ve kterém jsme se dozvěděli víc o jeho osobním i pracovním životě a taky o tom, jak se dívá na rozvojovou pomoc a přítomnost Čechů a Masarykovy univerzity v Bié. Přítomnost zahraničních organizací vidí jako potřebnou, v případě MU navrhuje mít na místech, kde animátoři pracují, pevnou skupinu, která bude do jang pravidelně docházet, kromě ní pokračovat v práci s dětmi, které chodí nepravidelně, a zaměřit se taky víc na mládež, která má v Kuitu hodně problémů s alkoholem, prostitucí a předčasným, a ve většině případů neplánovým, těhotenstvím.

Znova se probírala otázka placení nájmu, edukace slíbila tuto záležitost do týdne vyřešit, peníze na účet domácích ale nedorazily a vedení edukace se nyní našemu kontaktu všemožně vyhýbá. Ředitel semináře souhlasil s návratem animátorů na jejich pozemek, opět tedy pracujeme na 5 místech v Kuitu. V nemocnici jsme dočasně změnili pracovní dobu. Vítr odnesl střešní krytinu a po 10. hodině na celý prostor nemocnice silně svítí slunce, nejsou tam stromy, pod které by se dalo schovat. Animátorky tedy po 10. hodině odcházejí pracovat do Horta a hledáme řešení, aby se v nemocnici dalo pracovat celé dopoledne. Velice mile nás přijalo vedení Červeného kříže Angola, které jsme navštívili s prosbou o uspořádání přednášky o první pomoci, poprosili jsme je taky, pokud by to bylo možné, o materiál první pomoci pro každé jango. Atd, atd, podle domluvy + příp. přeložit dokument.

Znovu jsme se spojili s Divadlem utlačovaným v Luandě. Do konce letošního roku by do Kuita měli přijet na víkend, čekáme taky na bratry Marišty, jestli se na jejich pobytu budou nějakým způsobem podílet. Pokračují kurzy pedagoga a animátora volného času, museli jsme zastavit příval dalších zájemců, studenti zvali své kamarády a ti už se do prostorů kabinetu nevlezli. Potěšilo nás ale, že se ranní i odpolední skupina rozrostla a mladí lidé mají o kurz zájem. Potkali jsme taky studenta, který vloni kurz nedokončil a teď už nemá čas, protože pracuje jako učitel. Řekl ale, že se mu poznatky z výuky hodí a pomáhají mu v práci s dětmi z prvního stupně. Hodně studentů se o kurzu dozvědělo na kurzu angličtiny. Studenti jsou pracovití, chtějí se angličtinu naučit, spousta z nich se věnuje hudbě.

Nahráváme, přepisujeme a překládáme další rozhovory, připravujeme říjnové exkurze, pokračuje vyřizování dokumentů potřebných pro vízum nebo samotná studia Iris v ČR a necháváme prodlužovat víza studentů MU, kteří jsou v Kuitu už měsíc. Jak prožili posledních 14 dní? Probíhá příprava na prožitkovou akci pro animátory, ve které bude zastoupeno výtvarné umění, hudební umění, hry zaměřené na důvěru v týmu, soutěžní hry atd.

Celkově je tato akce připravovaná pro osobnostní rozvoj animátorů. Pokračujeme ve výuce čestiny prozatím pouze s Iris Monteiro, která v prosinci pojede studovat na Masarykovu Univerzitu do Brna na Pedagogickou fakultu, obor Sociální pedagogika a volný čas. Hledáme nové prostory pro trénky smíšených bojových umění, protože se zmnohonásobil počet zájemců. Chceme, aby bylo umožněno trénovat co největšímu počtu lidí. Dosavadní účasníci dělají velké pokroky. Pokračují přepisy rozhovorů a supervize v terénu podle plánu.