7| Reportáž 22. 9. 2006

Leprosálium Svatý Josef

Dobrý den!

Dnes bych vás rád pozval na malou návštěvu leprosalia Svatý Josef, které se nachází jen kousíček od Kuita.

Jako většina důležitých budov, tak i leprosalium bylo postaveno již Portugalci, ale během války docela zchátralo.Dnes už ale některé domečky září pěknými barvami a to hlavně díky Elise, z jedné milánské církevní organizace, která řídí všechny opravy.

Nesmíme ale ani zapomenout na českou pomoc. Konkrétně našemu předchůdci, Milanovi, se podařilo vybudovat v leprosaliu latríny. I když jsem je nevyzkoušel, můžu říct, že vypadají docela útulně. V nedaleké zdravotní stanici se nachází i návod na hygienické používání latrín.

Lidé z místní komunity jsou velice příjemní. Většina lidí s leprou, kteří tu jsou, už má neléčitelné stadium. To znamená, že už nemají nemoc samotnou, ale pouze trvalé následky a je pro ně zbytečné brát léky proti lepře. Jediná možnost odstranění poškození je amputace. Většina těchto případů je z války, kdy se o lepru nikdo nezajímal.

Ale v leprosaliu nežijí jen nemocní leprou. Vlastně tu s nimi žijí i jejich rodiny a hlavně spousta jejich dětí, které jsou většinou, chválabohu, zdravé.

Jak už bylo řečeno, kousíček od leprosalia se nachází zdravotní stanice. Neslouží jen nemocným leprou, ale i jako první pomoc vesnicím v okolí. Naštěstí některé matky už pochopily, že je vhodné navštívit lékaře hned, jakmile se vyskytnou nějaké problémy (navíc je zdravotní péče zdarma), a ne, jak bylo zvykem, až když nemocný umírá…

Většina lidí s leprou, kteří tu jsou, už má neléčitelné stadium. To znamená, že už nemají nemoc samotnou, ale pouze trvalé následky a je pro ně zbytečné brát léky proti lepře.

Stejné je to dnes i s leprou. Většinou se ji podaří objevit ještě v léčitelném stádiu. Pak se nasadí silné a docela i brutální léky, kterých je díky MSF zatím dostatek. K prevenci slouží spousty obrázků a barevných plakátů, i když ten s Britney mezi ně opravdu nepatří. Dříve se nový případ lepry zapisoval do takovéhoto formuláře. Jak je vidět, ještě před čtyřmi lety přišli lidé k lékaři až ve chvíli, kdy měli poškození kůže téměř po celém těle. (Snad jsem v případě Benjamina Carlose – propuštěn po roční léčbě – neporušil lékařské tajemství.) Dnes se používají už jen nákresy chodidel a rukou, kam se zakresluje začínající (tj. nerozšířená po celém těle) lepra.

To je ze São José zatím vše, příště se ozveme zase z Kuita nebo možná z nějakého výletu za nerostným bohatstvím. Už jste poznali písek a dřevo, tak co příště? Co třeba diamanty, kterých je tu (v Angole) opravdu hafo? Což o to, my bychom rádi, ale je do dosti nepravděpodobné. Povolení bychom asi určitě nedostali, a jet tam nelegálně by bylo stejně šílené, jako běhat po minovém poli (najít minu je ale o dost jednodušší než najít diamant). Oni totiž Angolané, i když válku už mít nemusí, pořád hrozně rádi po někom střílejí…