Projekt v Angole 2006

Projekt Pedagogické fakulty MU v Brně zaměřený na vzdělávací aktivity v provincii Bié

Kabinet multikulturní výchovy Pedagogické fakulty MU se již několik let zabývá vzdělávacími aktivitami zaměřenými na integraci příslušníků různých národnostních menšin. Naše vzdělávací programy mají poměrně značný ohlas mezi minoritami, kterým nabízí různé formy vzdělávání od kurzů jazykové výuky, přes výuku na PC, dále pak přípravu a poradenství týkající se dalšího studia na středních a vysokých školách. Mezi nejvýznamnější projekty patří program Domácí učitel, kdy studenti MU docházejí do sociálně znevýhodněných rodin, kde vyučují děti a mládež a připravují je na další studijní aktivity, které jim pomohou v hledání dalších životních perspektiv. Současně má pedagogická fakulta různé obory, zahrnující oblast učitelství, vychovatelství a sociální práci, jejichž studenti mají zájem angažovat se pro sociálně znevýhodněné skupiny, do kterých patří také příslušníci různých národnostních menšin. Mnozí z nich mají zkušenosti s prací v zahraničí, kde se věnovali dětem a mládeži v složitých životních situací a také mají pracovní a zájmové aktivity v prostředí naší republiky, kde pracují s dětmi a mládeží v různých zařízeních a institucích, věnují se sociální práci, multikulturní výchově, jsou schopni vytvářet různé projekty, které řeší složité životní situace jednotlivců a skupin.

V roce 2004 jsme se v rámci vzdělávacích programů našeho Kabinetu multikulturní výchovy setkali se skupinou angolských občanů, žijících v České republice, nabídli jsme jim možnost docházet do našich vzdělávacích programů a po vzájemné dohodě jsme se rozhodli, že bychom se mohli pokusit vytvořit projekt, který by umožnil vybrané skupině našich studentů angažovat se přímo v Angole v oblasti výchovně vzdělávacích aktivit, které by zahrnovaly také sociální a humanitární aktivity.

V roce 2005 jsme na základě spolupráce s českými učiteli, kteří se zajímají o problematiku Angoly a mají zkušenosti v oblasti vzdělávání v Angole vytvořili projekt a získali první skupinu studentů, kteří by se pokusili jeho cíle naplnit přímo v provincii Bié, kde již delší dobu působí projekt České zemědělské univerzity v Praze, který se zaměřuje na střední školství v oblasti zemědělství. V roce 2005 jsme uspořádali velmi zdařilé Dny angolské kultury a pro projekt v Angole získali i akademickou a laickou veřejnost. Na projektu spolupracujeme také s angolskými občany, kteří působí jako lektoři u nás na Pedagogické fakultě MU, kde přednáší témata spojená s Afrikou, Angolou, atd.

Naše vize projektu na pomoc Angole zahrnuje zejména tedy oblast vzdělávání. V první fázi jsme připravili k odletu čtyřčlennou skupinu, tedy v měsíci březnu odletí první dva studenti a v dubnu je budou následovat další dva. Všichni studenti mají zkušenosti z oblasti vzdělávání, několik let se věnují práci s handicapovanými dětmi a mládeží, s lidmi bez přístřeší, s dětmi a mládeží na ulici, kteří jsou vystaveni nejrůznějším sociálním patologiím, jako je kriminalita, drogy, agresivita, násilí, dětské gangy, atd. Dva ze studentů mají také zkušenost s prací v zahraničí, nejen v Evropě, ale i na jiných kontinentech. Pracovali zejména se sociálně znevýhodněnými dětmi a mládeží. V měsíci březnu by celý projekt zahájili studenti oboru sociální pedagogika, tedy oboru, který souvisí se vzděláváním, výchovou a sociální prací. Předpokládaný rozsah aktivit:

  • seznámení se s prostředím, spolupráce s kolegy z České zemědělské univerzity,
  • navázání spolupráce mezi Pedagogickou fakultou MU a panem guvernérem z oblasti Bié,
  • oslovení vysokých představitelů oblasti,
  • navázání kontaktů s různými organizacemi, kde by se mohli angažovat v oblasti volného času a sociální práce (dětský domov, sirotčinec, nejrůznějších centra,atd.),
  • navázání spolupráce se školami a institucemi, kde se vzdělávají děti a mládež (základní a střední školy),
  • vytvoření volnočasových aktivit, které mají za úkol získat pro tyto činnosti děti a mládež ze sociálně znevýhodněných skupin,
  • příprava podmínek pro příjezd další skupiny,
  • zacílení na oblast volnočasových aktivit, sociální práce a humanitární aktivity.

Pedagogická fakulta MU, Katedra sociální pedagogiky a Kabinet multikulturní výchovy vytváří zázemí pro aktivity studentů v provincii Bié. V současné době je vytvořen tým, který bude očekávat postřehy z působení našich studentů v provinci a připravovat další odborníky a aktivisty pro práci s dětmi a mládeží. Pokud se podaří projekt zahájit a připravit podmínky pro další působení našich studentů v Angole, mohli bychom se orientovat na různé oblasti vzdělávání a připravit pro naši činnost v Bié rozsáhlejší program, který by se věnoval také učitelské práci v oblasti základního a středního školství. Naši studenti mají možnost v rámci našeho projektu navštěvovat na naší fakultě kurz portugalštiny a připravovat se na výuku dětí a mládeže. Studenti jsou aprobování v různých oblastech, jsou schopni vyučovat různé předměty a pracovat s dětmi a mládeží ve volnočasových aktivitách, které je pomáhají rozvíjet.

Jako první přijedou do Angoly Jitka Žáková a Ondřej Baláš, studenti 2. ročníku oboru sociální pedagogika. Vzhledem ke své profilaci mají za sebou mnoho zkušeností s prací v různých oblastech sociální práce a sociální pedagogiky. Oba pracovali v zařízeních pečujících o lidi s různými typy sociálního znevýhodnění ( postižené děti, děti z dětských domovů, drogově závislí, senioři ), absolvovali pedagogickou praxi na základních a středních školách, působí jako vedoucí volnočasových aktivit pro děti a mládež. Z profilace těchto studentů, a dalších, kteří budou perspektivně působit v Bié, se bude odvíjet praktická pomoc. Jednou z vizí projektu je zapojení se do činnosti základních škol (zde možnost zavedení volnočasových kroužků orientovaných na výtvarnou a dramatickou výchovu, technické a rukodělné aktivity, různé hry a sport, možnost pomáhat jako asistenti přímo ve výuce), střední zemědělské školy a místního sirotčince. Pobyt studentů Pedagogické fakulty MU v Angole vytvoří pro naše další působení konkrétnější představu, jak můžeme být užiteční a prospěšní angolskému školství.

Projekt v Angole má také velký význam pro naši univerzitu a pro naše školství, poněvadž prostřednictvím práce našich studentů získáme další profesní zkušenosti a možnosti. Považujeme také za významné, že naši budoucí odborníci získají neocenitelnou praxi v odlišném kulturním prostředí a své zkušenosti přenesou zpátky do své vlasti, kde mohou vznikat další projekty, které budou významné pro všechny zúčastněné.

Mgr. Lenka Gulová, asistentka Katedry sociální pedagogiky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

PhDr. Jiří Němec, Ph.D, proděkan Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, vedoucí katedry sociální pedagogiky PdF MU

V Brně 14. února 2006