ANGOLA A JEJÍ BOLEST

ANGOLA A JEJÍ BOLEST

AKTUALITY Z PROJEKTU V ANGOLE
PŘIPOMENUTÍ NEDÁVNÉ A BOLESTNÉ HISTORIE Ivo Podbraný Po 500 letech nadvlády Portugalska nad Angolou sílil stejně jako v ostatních afrických zemích i v Angole v padesátých letech minulého století boj za nezávislost, a tak vznikla tři národnostní hnutí: MPLA (Lidové hnutí za osvobození Angoly) v roce 1956, FNLA (Národní fronta za osvobození Angoly) v roce 1958 a UNITA (Národní hnutí za úplnou nezávislost Angoly) v roce 1966. Po 14 letech guerillové války byla 11. 11. 1975 vyhlášena v Angole nezávislost a MPLA se ten samý den prohlásila za jedinou vládní stranu, což bylo umožněno i díky masivní podpoře ze strany Sovětského svazu a Východního bloku. Tento krok zapříčinil začátek občanské války. Portugalci byli přinuceni zemi hromadně opustit a stoupenci hnutí UNITA se stáhli do vnitrozemí, odkud vedli partizánskou válku (UNITA…
Read More
2 | Reportáž 13. 4. 2006

2 | Reportáž 13. 4. 2006

REPORTÁŽE Z ANGOLY
Rodina Zajímavé je, že zde ani rodinné vazby nejsou tak pevné a tradiční, jak bychom předpokládali. Ani třeba rodinu na společné procházce, ve městě nebo na trhu na nákupech, jsme zatím neviděli. Kvůli promiskuitnímu chování a téměř neexistující prevenci lavinovitě vzrůstá počet lidí s AIDS. Přestože kondomy jsou běžně dostupné v lékárnách, hormonální antikoncepce je dokonce zdarma, místní obyvatelé o jedno ani druhé nejeví zájem. Neoficiální zdroje (a jiné zde ani nejsou) říkají, že každý třetí Angolan je HIV pozitivní. Bude to znít možná tvrdě, ale dá se s mírnou nadsázkou říct, že to místním obyvatelům ani nevadí. Po několika stoletích nadvlády Portugalců a po nedávno skončené čtyřicetileté válce se jejich pohled na hodnotu lidského života změnil. Navíc tu délka lidského života jen málokdy přesáhne 45. rok, takže u nemocného…
Read More
1 | Reportáž – 2. 4. 2006

1 | Reportáž – 2. 4. 2006

REPORTÁŽE Z ANGOLY
Projekt v Bié Pedagogická fakulta MU získala projekt na pomoc v oblasti rozvojového školství v Angole, v provincii Bié. Autorkou projektu je tým pracovníků Kabinetu multikulturní výchovy PdF MU, tedy Mgr. Lenka Gulová, Zuzana Buchtová, PhDr. Jiří Němec, Ph.D a Mgr. Ema Štěpařová. My dva jsme první dobrovolníci, kteří v rámci projektu do Angoly vyjeli. Naším úkolem je monitorovat situaci v místním školství a sociální poměry po dobu tří měsíců. Mimo to už prakticky pomáhat ve vybraných organizacích v městě Kuito. Za pár týdnů očekáváme příjezd dalších dvou studentů a paní prorektorky Brázdové. Na základě naší práce tady vznikne rozsáhlejší projekt, na kterém se budou podílet další studenti fakulty. Angola Angola je rozsáhlá země, asi 16 krát větší než Česká republika, ve které žije kolem 12 milionů obyvatel. Pod zemí skrývá…
Read More